Archiwum kategorii: Spotkania

Spotkanie IPMS Kraków 2018-03-03

Po krótkim lutym przyszedł czas na marcowe spotkanie. Staramy się utrzymać regularność spotkań i póki co dobrze nam to wychodzi. I tym razem mieliśmy przyjemność skorzystać z pracowni modelarskiej krakowskiego Muzeum Lotnictwa, którego włodarzom jesteśmy wdzięczni za gościnność.
Z racji na fakt iż nasz klub jest formalnym stowarzyszeniem czasem trzeba odłożyć na chwilę luźne modelarskie dyskusje i spełnić kilka formalności. Tak było właśnie tym razem. Tzw. zebranie walne przebiegło szybko i sprawnie, po tych koniecznych formalnościach można było przejść do bardziej interesujących tematów.
Jednym z nich jest naturalnie kolejny Krakowski Festiwal Modelarski. Szybki przegląd sytuacji, kilka dyskusji, podział prac – lata doświadczenia niewątpliwie usprawniają przygotowania. Impreza na tyle wpisała się w ogólnopolski kalendarz iż jest nie tyle przyjęta z entuzjazmem ale wręcz wyczekiwana przez środowisko modelarskie tak rodzime jak i u południowych sąsiadów. Nie postaramy się zawieść i tym razem!
Po sprawach organizacyjnych przyszedł czas na swobodne dyskusje, wymianę doświadczeń, prezentowanie przyniesionych modeli i akcesoriów. Znów byliśmy pod wrażeniem możliwości modelarstwa kartonowego. Sopwith Camel Marka robił świetne wrażenie, a prezentacyjny model ratusza w tle dodawał klimatu.
Z miesiąca na miesiąc coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność sekcja samochodowa. Wspomniana w poprzedniej relacji budowa toru wyścigowego nabiera rozmachu – elementy konstrukcyjne zaprezentowane przez Roberta budziły spore zainteresowanie, zważywszy na to jak daleko odstają od typowych modelarskich technik wykonania. Do tego zabytkowe figurki obsługi – z pewnością wielu z nas nawet nie miało świadomości istnienia takich zestawów. Ponadto prezentowane były rajdowy Peugeot 307 i Porsche 928 (Hasegawa słynąca z doskonałego spasowania swoich modeli tutaj nie pokazała się ze swojej najlepszej strony), obydwa na etapie prac.
Oczywiście nie mogło zabraknąć tradycyjnego modelarstwa militarnego, reprezentowanego tym razem przez modele w skali 1:72: Topas i nieco poprawiony Renault R35 – oba jeszcze na etapie prac, oraz świeżo ukończony T-80BW.
Listę prezentowanych modeli i akcesoriów zamyka niedawno wydana książka z serii Polish Wings dedykowany kościuszkowskim malowaniom MiGów-29 oraz również niedawno wydany model Fokkera E.V/D.VIII rodzimego producenta ArmaHobby. Zestaw ten jest o tyle wart uwagi iż producent stara się doganiać najnowsze trendy w branży i zdecydowanie wprowadza nową jakość na polskim rynku. Poza pięknie opracowanym modelem z blaszką w zestawie obszerną dostajemy kalkomanię Cartograf zawierającą m.in. lozengę na której postarano się odtworzyć faktur płótna. Ciekawostką jest także kalkomania przeznaczona do śmigła – z wzorem drewnianej sklejki, genialne w swej prostocie!
Niniejszym spotkaniem, mimo wciąż mroźnej pogody, kończymy etap zmowy. Następne spotkanie tuż po Wielkanocy. Zatem – wesołego Alleluja i do zobaczenia w kwietniu!
RK

Spotkanie IPMS Kraków 2018-02-03

spotkanie IPMS Kraków 2018-02-03
Święta, święta i po świętach jak mówi znane powiedzenie, kolejne spotkanie IPMS Kraków zbiegło się więc z inauguracją kolejnego modelarskiego roku – 2018.
Pomału tradycją stają się spotkania w gmachu MLP, tym razem w nieco bardziej dogodnych warunkach jakie oferuje tzw. nomen-omen Pracownia Modelarska.
Różnorodność modeli jakie tym razem towarzyszyły naszemu spotkaniu tylko potwierdza jak rozległym tematycznie hobby potrafi być modelarstwo.
Podziw wzbudzał świeżo ukończony dostojny kartonowy Corsair II, wbrew pozorom wzbudzający większe zainteresowanie wśród modelarzy plastikowych. W porównaniu z łatwym w obróbce tworzywem sztucznym gdzie uzyskanie obłości czy różnego rodzaju krzywizn nie nastręcza większych trudności, papier zdaje się być całkiem niepraktyczny czy wręcz nieużyteczny. Tym czasem to co z papieru potrafią wyczarować kartonowcy zdaje się przeczyć wszelkim regułom, a modele wykonane na wysokim poziomie – jak wspomniany Korsarz – zachwycają gładkością bryły z wszystkich jej charakterystycznymi cechami, nawet jeśli oglądającym zdaje się iż jest to niemożliwe do wykonania tylko z papieru.
Nowością na naszym spotkaniu były modele samochodów sportowych, reprezentowanych przez nieczęsto spotykanego na rynku Aston Martina z Airfixa a także ciekawe bolidy, które poza autentycznym wyglądem… faktycznie ścigają się po torze. Dobra odmiana od wojskowej monotonii!
Naturalnym biegiem wydarzeń jest iż życie naszego modelu zaczyna się od jego zakupu. Zwykle na spotkaniach prezentujemy efekty prac na jakimś etapie zaawansowania. Casem jednak świeżo zakupiony czy zdobyty model jest taką ciekawostką lub robi już na wstępie takie wrażanie, że warto go pokazać na szerszym forum jeszcze zanim pierwsza część opuści ramki.
Tym razem takim okazem był Henschel Hs-123 z GasPatch Models 1/48. Ten grecki producent od lat zachwyca niebywałą precyzją dodatków do samolotów z I wojny światowej. Ich bogata oferta karabinów i śrub rzymskich stała się klasą samą w sobie. Hs-123 jest ich drugim modelem wtryskowym. Cóż tu dużo mówić – zestaw robi bardzo dobre wrażenie jakością wykonania części, detali, aż po bardzo dopracowaną instrukcję. Producent nie zawiódł, śmiało można mówić o wzorowym modelu na miarę XXI wieku. Nie możemy się doczekać na prezentacje zbudowanego modelu!
Listę prezentowanych na spotkaniu modeli zamykają oryginalne figurki postaci z początku XXw oraz zaprezentowana przez autowa mała seria właśnie ukończonych modeli pojazdów w skali 1/72: od żeńskiego Mark I z okresu pierwszej wojny światowej, przez eksperymentalny Mark IV Tadpole, następnie II-wojenny kolos KW-2, nieco bliższy naszym czasom T-72M1 oraz jeszcze na etapie prac T-80BW.
Nowy rok, nowe plany, nowe możliwości. Na horyzoncie rysuje się kolejny Krakowski Festiwal, po krótkiej przerwie wraca Bytom. W zapowiedziach jakże oczekiwane PZL P.11c, Łoś, kolejny Karaś, seria FtF wciąż w natarciu. Rok zapowiada się niezwykle ciekawie i pracowicie!
RK

Spotkanie IPMS Kraków 2017-10-29

Po długiej wakacyjnej przerwie, korzystając niejako z okoliczności wystawy modeli naszego śp. kolegi Wojtka Butrycza, postanowiliśmy się spotkać pod koniec października w krakowskim Muzeum Lotnictwa. Dla tych którzy nie mogli przybyć na otwarcie wspomnianej wystawy była to okazja aby obejrzeć kolekcję modeli po naszym koledze. Dla tych którzy byli na otwarciu – okazja aby jeszcze raz nacieszyć oko tymi pięknymi miniaturami.
Okoliczności porannej, niezbyt uczęszczanej pory sprawiły iż nasze spotkanie przebiegło w przestronnym, świetnie oświetlonym (mimo kiepskiej pogody) skrzydle edukacyjnym Muzeum.
Tradycyjnie tematów i dyskusji nie było końca. Stół przy którym usiedliśmy szybko zapełnił się przyniesionymi modelami – gotowymi, tymi w trakcie budowy oraz kilkoma pudełkami z zestawami. Jak to często bywa – ciekawostki upolowane w ostatnim czasie.
Było na co popatrzeć. Podziwialiśmy niemieckie czołgi z końca wojny w ciekawych malowaniach, wykonane przez Roberta który systematycznie podnosi poziom swoich produkcji. Piotr naturalnie zaprezentował kilka Brytyjczyków – gustownie wykonany Spitfire XIX Airfix’a, kilka pojazdów na różnym etapie budowy oraz ciekawostka w ekskluzywnym wydaniu – Venom z Cyber Hobby (Dragon w wersji de luxe). Pojawiło się kilka ciekawostek przywiezionych od południowych sąsiadów – modele wtryskowe wagonów kolejowych. Prezes dumnie prezentował zestaw działa samobieżnego Archer – całkiem niezły zestaw nabyty po wyjątkowo okazjonalnej cenie (działo słynne głównie z racji poruszania się do tyłu – lub zmieniając punkt odniesienia – strzelające do tyłu, do wystrzału musiał się obrócić o 180 stopni ale dzięki temu przy rutynowym przemieszczaniu się załoga byłą chroniona przez przedział silnika). Autor przedstawił model vintage z cyklu odstresowujących – barwny P-26 Peashooter z Revella, któremu towarzyszyła na stole równie wiekowa P-11stka tegoż producenta. Wraz z Stearman Kaydett uzupełni ona na półce małą kolekcję vintage.
Wszystko co dobre szybko się kończy, także ponad 2 godziny rozmów w jakże sprzyjającym miejscu minęły „jak z bicza strzelił”. Do zobaczenia na następnym spotkaniu IPMS Kraków!
RK
IMG171120_006

IMG171120_007

IMG171120_005

IMG171120_004

IMG171120_003

IMG171120_002

IMG171120_001

Spotkanie 2016-04-16

Drodzy Forumowicze i Klubowicze,

Serdecznie zapraszamy na: MODELARSKIE SPOTKANIE IPMS KRAKÓW

Spotkanie odbędzie się w sobotę 16 kwietnia o godzinie 10:00 w barze Smil’y przy ulicy Tadeusza Kościuszki 14 w Krakowie (koło Jubilata). Rezerwacja na hasło IPMS.
W programie:
Klubowy Konkurs IPMS Kraków
W konkursie może wziąć udział każdy model przyniesiony na spotkanie. Kryterium: Klubowi podoba się, klubowi nie podoba się 😃
Nasza wspólna ocena wyłoni Model Marca/Kwietnia z czym związana jest nagroda niespodzianka!
Aby wspomóc klubowiczów w wyborze najlepszego modelu – w ramach spotkania mały bufet (kawa/herbata/coś na ząb).
Ponadto, niezmiennie zachęcamy to prezentacji na forum Klubu wszelkiego rodzaju modeli – tych w budowie, tych jeszcze w pudełku, ciekawych książek, akcesoriów – słowem wszelkich modelarskich nowości i ciekawostek.

Spotkanie otwarte jest dla wszystkich!

Zapraszamy!

Spotkanie 2016-02-13

W ostatnią sobotę, 13 lutego 2016, IPMS Kraków oficjalnie zainaugurował spotkania w Nowym Roku. Klubowicze nie zawiedli – dopisała frekwencja tak modeli zbudowanych jak i tych jeszcze w pudełku. Po raz pierwszy rozegrany został mini-konkurs klubowy na Model Miesiąca IPMS Kraków. Ze względu na dużą konkurencję ostatecznie wybrane zostały aż 3 modele, które otrzymały trzy równoważne wyróżnienia:
1. Jet Provost T Mk.5, Sword 1:72
2. Mustang III, Tamyia 1:48
3. Bazylika Mariacka, karton
Dyskusji modelarsko-historycznych nie było końca, liczne modele tak złożone, w budowie (Spitfire w 1:32) oraz te w jeszcze pudełkach (czasem aby kogoś do nich przekonać, czasem aby odstraszyć jeżeli model okazuje się jakimś koszmarkiem) skłaniały do kolejnych rozmów, tematów i dywagacji. Spontanicznie tematem przewodnim okazało się lotnictwo RAF, bowiem z jednym wyjątkiem wszystkie przestawione do konkursu modele nosiły brytyjskie oznaczenia. Wszystkim IPMS-owiczom dziękujemy za liczne stawienie się na spotkaniu, tych którzy z różnych względów nie mogli dotrzeć zachęcamy do pokazania się na następnym spotkaniu – oczywiście koniecznie z modelami (w dowolnej formie)

A już dziś informujemy, że następne spotkanie IPMS Kraków odbędzie się 19 Marca 2016, tematem przewodnim będzie:

*** Suomen Ilmavoimat (lotnictwo Finlandii, Wojna Zimowa i nie tylko) ***

Spotkanie odbędzie się tydzień po festiwalu modelarskim w Bytomiu, dla tego tym bardziej zachęcamy do pochwalenia się na forum Klubu trofeami, zakupami i ogólnie wrażeniami.
Wszystkim jeszcze niewtajemniczonym uprzejmie przypominamy, że spotkania IPMS mają charakter otwarty, poza członkami stowarzyszenia zawsze mile widziani są wszyscy miłośnicy modelarstwa w szerokim rozumieniu tego słowa :)

Zapraszamy!

IP201502_006 IP201502_005 IP201502_004 IP201502_003 IP201502_002 IP201502_001

IP201502_009 IP201502_008 IP201502_007

Spotkanie Modelarskie IPMS KRAKÓW w Nowym Roku 2016

Zapraszamy serdecznie na spotkanie, które  odbędzie się w sobotę 13 lutego, godzina 10:00 w barze Smil’y przy ulicy Tadeusza Kościuszki 14 w Krakowie (koło Jubilata). Rezerwacja na hasło IPMS.

W programie między innymi mini-konkurs na model Klubu miesiąca stycznia/lutego oraz biesiada przy różnych napojach.

Pożegnanie

Do „Błękitnej Modelarni” odszedł nasz Przyjaciel…
Wspaniały modelarz, zakochany w samolotach z szachownicami.
Zawsze chętnie dzielący się swoją pasją, wiedzą, doświadczeniem, materiałami.
Będzie nam Ciebie Wojtku brakowało…

wojtek_butrycz

IPMS Kraków – spotkanie 26 stycznia 2014 r.

W dniu 26 stycznia Klub Modelarski IPMS Kraków zainaugurował działalność na rok 2014. Spotkanie odbyło się, tradycyjnie już w ostatnim czasie, na terenie obiektu Com-Com Zone przy stadionie KS Hutnik. Oficjalna część – Zebranie Walne Stowarzyszenia – połączone zostało z omówieniem planów działalności na rozpoczynający się rok, w szczególności organizacja kolejnej edycji Festiwalu Modelarskiego oraz udziału w tegorocznych imprezach modelarskich. Jeżeli nic nie zakłóci naszych planów, na zbliżającym się dużymi krokami „XI Międzynarodowym Festiwalu Plastikowych Modeli Redukcyjnych w Bytomiu” IPMS Kraków stawi się silną ekipą.
Na stołach nie mogło oczywiście zabraknąć modeli wykonanych przez członków klubu, literatury, którym towarzyszyły dyskusje i wymiany doświadczeń.

„Dopieszczony” przez Shermana T34/85 Revella w skali 1/72

Czteronożny czołg LT-5

Żywiczny Metal Gear Rex w skali 1:72 czyli dwunożny czołg z serii gier Metal Gear Solid

Na warsztacie u Shermana

Odrobinka „wintydża” :)

Dość swobodna interpretacja „gazetkowego” modelu TKS w wykonaniu jednego z młodych uczestników zajęć modelarskich w Com-Com Zone.

Spotkanie 15 grudnia 2013 r.

15 grudnia 2013 r. odbyło się kolejne spotkanie IMPS Kraków. Spotkanie odbyło się na terenie obiektu rekreacyjno-sportowego Com-Com Zone, gdzie nasi koledzy prowadzą zajęcia modelarskie z młodzieżą. Spotkanie miało charakter podsumowania działalności naszego Stowarzyszenia w roku 2013, w tym: organizacja Festiwalu Modelarskiego Kraków 2013, uczestnictwa w Nocy Muzeów, prowadzeniu zajęć z młodzieżą czy uczestnictwa w imprezach modelarskich, z których nasi koledzy nierzadko wracali z trofeami. Najbardziej zasłużeni w mijającym roku zostali wyróżnieni dyplomami okolicznościowymi. Ciekawostką była Kronika przyniesiona przez jednego z naszych kolegów o dużym stażu modelarskim, upamiętniająca pierwsze wystawy modelarskie organizowane w latach 70tych i 80tych ubiegłego wieku. Tradycyjnie – jak na spotkanie klubu modelarskiego przystało – nie zabrakło kilku modeli tak gotowych jak i „świeżych zakupów”, a ponieważ spotkanie odbywało się w sali gdzie prowadzone są zajęcia modelarskie z młodzieżą można było także podglądnąć poczynania młodych adeptów.

Harrier Gr.1 w skali 1/72, wykonany z zestawu Hesegawy (prawdopodobnie przepak/modyfikacja Novo-Frog), obecnie wypierany przez zdecydowanie lepszy model firmy Airfix

Kronika oraz pierwsze prace młodych adeptów modelarstwa (Tiger II ochrzczony mianem „czołgu kroczącego” :))

Pokaz modelarski podczas Nocy Muzeów w Muzeum AK 17/18 maja b.r.

W nocy z 17 na 18 maja w Krakowie odbyła się kolejna edycja tak zwanej Nocy Muzeów. Jest to impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu lub za darmo. Tegorocznym hasłem tej inicjatywy było: „Ko-lekcja. Podziel się swoją pasją”. Miejsce spotkań IPMS-u Kraków czyli Muzeum Armii Krajowej wzięło udział w Nocy Muzeów po raz pierwszy od otwarcia nowej ekspozycji stałej 27 września 2012 r.
Nasz klub brał czynny udział w imprezie – prowadziliśmy warszaty modelarskie. Odwiedzający muzeum mogli poznać tajniki budowy modeli pojazdów pancernych, okrętów oraz samolotów. Najwiekszym zainteresowaniem cieszył się pokaz działania aerografu oraz budowy modelu samolotu P-47 Thunderbolt w skali 1:32. Spore emocje wzbudziły również gotowe modele samolotów m.in. P-61 „Black Widow” oraz czołgu Merkava Mk IV będącego na etapie budowy.

Poniżej kilka zdjęć z warsztatów: